262 - Rumeli Hisarüstü Metrosu - OnurKentiçi Ulaşım

İstanbul’da kentiçi raylı sistemler


İstanbul’da şehiriçi ulaşımda kullanılan raylı sistem hatları ve yapımı devam eden/planlanan projeler.

Bu yazıda yer alan bilgiler 4/2018 tarihinde güncellenmiştir.

Türkiye’nin en uzun ikinci raylı sistemine sahip olan İstanbul’da kentiçi ulaşımda metro, tramvay, banliyö treni ve funiküler kullanılmakta.

Son yıllarda raylı sistem yatırımlarını hızlandıran İstanbul’da, çoğu metro olmak üzere çok sayıda devam etmekte olan proje de bulunuyor.

2018 sonunda tamamlanacağı açıklanan toplam 78 km uzunluğundaki ve pek çok raylı sistemi birbirine entegre edecek Marmaray hattı ile İstanbul kentiçi raylı sistem kullanımının sıçrama yapması bekleniyor.

Rakamlarla İstanbul raylı sistemi

Raylı sistem ağı uzunluğu: 158.6 km (13.5 banliyö, 105.8 metro, 38.1 tramvay, 1.2 funiküler)

Raylı sistem filosu: 1212 araç (440 banliyö, 579 metro, 185 tramvay, 8 funiküler)

Yolcu sayısı: 614.76 milyon (2017)

Mevcut raylı sistem ağı

İstanbul raylı sistem haritası
İstanbul raylı sistem haritası

İstanbul’da toplam 105.8 km uzunluğunda 6 ayrı metro hattı bulunuyor.

  • M1 – Yenikapı-Havalimanı/Kirazlı metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M2 – Yenikapı-Hacıosman metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M3 – Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M4 – Kadıköy-Tavşantepe metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M5 – Üsküdar-Ümraniye metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M6 – Levent-Hisarüstü metrosu – saatler: 06:00-00:00

İstanbul, 38.1 km ile Türkiye’nin en uzun tramvay ağına sahip şehri.

  • T1 – Kabataş-Bağcılar tramvayı – saatler: 06:00-00:00
  • T2 – İstiklal Caddesi tramvayı – saatler: 07:00-23:00
  • T3 – Kadıköy-Moda tramvayı – saatler: 07:00-21:00
  • T4 – Topkapı-Mescidi Selam tramvayı – saatler: 06:00-00:00

13.6 km’lik bölümü halen hizmette olan banliyö treni Marmaray da İstanbul Boğazı’nı geçen tek raylı sistem. Ayrıca, İstanbul’un Beyoğlu semtinde, sahili İstiklal Caddesi’ne bağlayan, biri Cumhuriyet öncesi yapılmış, diğeri yeni iki funiküler hat bulunuyor.

  • Marmaray (1. etap) – saatler
  • F1 – Taksim-Kabataş füniküleri – saatler: 06:15-00:00
  • F2 – Karaköy-Tünel finüküleri – saatler

Kapak fotoğrafı: Onur Uysal ©

Pages: 1 2 3

Sorularınız/yorumlarınız

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.