262 - Rumeli Hisarüstü Metrosu - OnurKentiçi Ulaşım

İstanbul’da raylı sistemler


İstanbul’da raylı sistemler kentiçi ulaşımda yoğun olarak kullanılıyor.

Son güncelleme: Ekim 2020

Türkiye’nin en uzun raylı sistem ağına sahip olan İstanbul’da kentiçi ulaşımda metro, tramvay, banliyö treni ve füniküler kullanılmakta.

Son yıllarda raylı sistem yatırımlarını hızlandıran İstanbul’da, çoğu metro olmak üzere çok sayıda devam etmekte olan proje de bulunuyor.

228 km raylı sistem ağı

Türkiye’nin en uzun raylı sistem ağına sahip İstanbul’da 77 km banliyö hattı (Marmaray), 112 km metro hattı, 38 km tramvay hattı ve 1 km füniküler hattı bulunuyor.

1271 araçlık filo

İstanbul’da banliyö araçları dışında tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen 1271 adet raylı sistem aracı bulunuyor. Bunların 647’si metro, 176’sı tramvay, 8’i füniküler. 440 adet de Marmaray aracı kullanılmakta.

  • 440 Hyundai Rotem aracı
  • 647 metro aracı (160 Hyundai Rotem, 270 CAF, 112 Alstom, 105 ABB
  • 176 tramvay seti (28 Hyundai Rotem, 37 Alstom, 55 Bombardier, 32 Duewag, 18 İstanbul Tram, 6 Gotha)
  • 8 füniküler aracı

Ayrıca anlaşması yapılmış 722 adet araç bulunuyor.

731 milyon yolcu

İstanbul’da 2018 yılında raylı sistemlerle 731 milyon yolcu taşındı.

2015201620172018
Banliyö62,6260,9663,167,8
Metro/tramvay551,66558,79551,66663,1
Toplam614,28619,75614,76730,9
İstanbul raylı sistem yolcu sayıları
İstanbul raylı sistem haritası

İstanbul’da toplam 112 km uzunluğunda 6 ayrı metro hattı bulunuyor.

  • M1 – Yenikapı-Havalimanı/Kirazlı metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M2 – Yenikapı-Hacıosman metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M3 – Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M4 – Kadıköy-Tavşantepe metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M5 – Üsküdar-Çekmeköy metrosu – saatler: 06:00-00:00
  • M6 – Levent-Hisarüstü metrosu – saatler: 06:00-00:00

Metrolarda gece seferleri başladı*

* Gece seferleri, M3 hariç tüm metro hatlarında, hafta sonu ve resmi tatillerde 00:00-06:00 arası, her 20 dakikada bir yapılmakta.

İstanbul, 38 km ile Türkiye’nin en uzun tramvay ağına sahip şehri.

  • T1 – Kabataş-Bağcılar tramvayı – saatler: 06:00-00:00
  • T2 – İstiklal Caddesi tramvayı – saatler: 07:00-23:00
  • T3 – Kadıköy-Moda tramvayı – saatler: 07:00-21:00
  • T4 – Topkapı-Mescidi Selam tramvayı – saatler: 06:00-00:00

76,6 km uzunluğundaki banliyö treni Marmara, İstanbul Boğazı’nı tünelle geçen ve şehrin iki yakasını birleştiren tek raylı sistem (saatler).

Ayrıca, İstanbul’un Beyoğlu semtinde, sahili İstiklal Caddesi’ne bağlayan, biri Cumhuriyet öncesi yapılmış, diğeri yeni iki funiküler hat bulunuyor.

  • F1 – Taksim-Kabataş füniküleri – saatler: 06:15-00:00
  • F2 – Karaköy-Tünel finüküleri – saatler

172 km daha inşa ediliyor

İstanbul’da metroya ağırlık verildi. Halen 162 km uzunluğunda metro çalışması devam ediyor.

İstanbul’da devam eden tek tramvay projesi, Haliç boyunca uzanan 10.1 km uzunluğunda tramvay hattı.

  • T5 – Eminönü-Alibeyköy tramvayı: Kasım 2016’da inşaat çalışmaları başladı. Cibali-Alibeyköy bölümünün 2020 sonunda tamamlanması hedefleniyor. Eminönü tarafındaki ilk iki durağın tamamlanması zaman alacak.

Kapak fotoğrafı: Onur Uysal ©

2 replies »

Sorularınız/yorumlarınız

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.